Očistné techniky v józe

Očistné techniky (šatkarmas) jsou pevnou součástí jógy. Jedná se o techniky, které pročišťují především fyzické tělo, ale které působí i za jeho hranice. Očistných technik je celá řada - od nejjednodušších a po složité, které je třeba nacvičovat pod dozorem zkušeného učitele.

Dělí se do šesti základních skupin ( šatkarmas=šest činností)

  • Néti - pročištění nosu a nosních dutin
  • Dhauti - pročištění jícnu a žaludku
  • Basti (šanka prakšalana) - pročištění střev
  • Nauli - masáž břicha
  • Kapalabhátí - pročištění nosu a dutin
  • Trátak - pročištění očí

Néti

Po delší odmlce se opět dostávám k dalším očistným technikám , které by nás mohly, teď k jaru, zajímat. Začím schválně tou jemnější, aby jste hned v úvodu nepřestali číst. Technika néti nebo, chcete-li, nosní sprchy vyčístí důkladně nosní sliznici, horní cesty dýchací a je velice vhodná jako prevence rýmy, astmatu a alergické rýmy.

Co k této technice potřebujeme? Sůl (nejodidovanou),převařenou vlažnou vodu, konvičku néti (koupíte v lékárně nebo v jógových studiích, případně můžete použít plastovou lahvičku od dětského pití s "cucátkem, ze kterého vypreparujete zpětnou membránku. Ve střední části lahve udělejte dírku pro odchod vzduchu. Také můžeme použít tzv. lázeňské pohárky (na upíjení léčivé vody).

Provedení: konvičku, lahev nebo pohárek naplníme převařenou vlažnou vodou (45 stupňů Celsia) se solí (1 lžička na 0,5 l vody), nakloníme se nad umyvadlo na levou stranu. Do pravé nosní dírky nasadíme hubičku nádobky, potevřeme ústa, dýcháme ústy a necháme vodu samovolně protékat. Pravá dírka, pravé dýchací cesty  se zaplní vodou, ta začne pomalu protékat do levé strany a vytékat levou nosní dírkou ven. Stejný postup opakujeme i na druhou stranu. Po dokončení je nutné zbytek vody vyfrkat z dýchacích cest ven

Nosní sprchu bychom měli provádět 1-2x denně,nejlépe ráno, protože voda může vytékat samovolně ještě během dne (jako kapičky u nosu). po provedení néti nechoďte hned ven, pokud mrzne nebo je velmi chladno, raději 1/2 hodiny počkejte. Pokud provádíte néti večer, neprovádějte ho těsně před spaním, voda by měla ještě odtékat, aby nezůstávala v dýchacích cestách a nestala se živnou půdou pro množení bakterií. Na provádění néti v akutním propuknutí rýmy se názory různí.  Ze zkušenosti vím, že při nepříjemném štípání v nose před začátkem rýmy mi je nosní sprcha příjemná.

Zdroje: vlastní praxe, abeceda jógy-M.Mihulová, M. Svoboda

Dhauti jazyka

Očíštění jazyka je velice jednoduchá technika, která nám přináší bonusy ve zlepšení chutí a využití energie z potravin. Zároveň nás naučí se všímat vlastního jazyka, změn barvy a povlaku, protože prohlídka jazyka je diagnostickou metodou v TČM  i v ayurvédě. Podle povlaku na jazyku lze určit mimo jiné zanesení těla toxiny.

Co k této technice potřebujeme: škabátko - dřevěnou lžičku na zmrzlinu, dřívka od nanuků, špachtličky na prohlídku krku nebo si koupíme v lékárně nebo v jógovém studiu škrabku na jazyk, můžeme použít i lžičku na čaj.

Provedení: Škabátko přiložíme na jazyk a několika pohyby odzadu dopředu a zprava doleva jazyk očistíme. Nezapomeneme si vypláchnout ústa.

Zdroj: Vlastní praxe

Šanka prakšalana - varisara dhauti - očista vodou

Dsc_0033

Co nás čeká pod tímto záhadným názvem? Šanka znamená v sanskrtu lastura, prakšalána je očista, ještě jedna nápověda - zadržená stolice, uvězněné emoce.

Je vám to už jasné? Čeká nás očista střev.

Víte, že v onemocnění rakovinou tlustého střeva jsme na přední příčce v Evropě. Když si představíte, že při "normálním" typicky českém stravování můžete mít ve vašich střevech naloženo až osm kilogramů stolice, která neodešla včas a zbytky , které se drží podél stěny střeva jsou tam roky (třeba po tvrdém sýru i 20 let), nemůžete se divit, že je v našich zeměpisných šířkách rakovina takovým strašákem, stejně tak  jako revmatismus, cirhoza jater, artritida, nemoci srdce, psychózy, žlučníkové kameny, onemocnění imunitního systému, anémie, vyrážky. Můžete si zkusit střeva vyčistit, možná že si vyčistíte i svou mysl a zbavíte se všeho, co nepotřebujete, abyste se připravili na na to nové, co vás čeká. Můžete zkusit tuto metodu, která vychází z ayurvédy, prastaré indické medicíny, jejíž kořeny sahají do védské éry před 5000 lety.

Co k této technice budeme potřebovat: 3-4 litry vlažné vody , osolené 1 litr = 1 poloplná polévková lžíce nejodované soli (růžová himalájská, mořská nebo černá), vazelínu nebo mastičku z bambuckého másla, případně olej na namazání konečníku. Jeden volný den na provedení a pár dnů na úpravu jídelníčku před a po vlastním provedením šanky.

Příprava: Šanku si pečlivě naplánujte. zkontrolujte si svůj kalendář, zda Vás nečeká před ani po někajký večírek, ples nebo opuletní večeře, určitě byste měli svůj zažívací trakt šetřit.

Před: Týden nebo alespoň tři dny před výrazně odlehčete svůj jídelníček. Pokud si odhlehčování rozložíte na týden, bude to příjemnější. Postupně vynechávejte maso, sýry, mléko, bílé pečivo, alkohol, kávu, výrobky z jakékoliv mouky, brambory. Pokud budete jíst den před šankou rýži s vařenou zeleninou a pít dostatek tekutin, budete mít v den "D" mnohem míň práce.

Den "D": Na tento den si neplánujte žádné náročné  činnosti, fyzické aktivity nebo rodinné oslavy. Ráno v klidu vstaňte, nic nejezte ani zatím nepijte a připravte si pár litrů vlažné osolené vody (spotřebujete tak 3-4 litry, je to velice individuální) v koncentraci 1 poloplná polévková lžíce na 1 litr vody-použijte kvalitní nejodidovanou sůl třeba himalájskou nebo mořskou. Dávkování si vylaďte podle potřeby alespoň mírná slanost je potřebná, aby voda prošla do trávicího traktu a ne do ledvin, jako voda neslaná. Teplota by měla být příjemná, jako polévka. Pokud slanou vodu vůbec nesnesete a nebo nemůžete ze zdravotních důvodů, je možné na šannku použít slabý zeleninový vývar, ale naprosto čistý, přelitý přes plátno. Spotřeba vody i délka procesu vypráznění je opravdu velmi individuální, může se pohybovat mezi 1-4 hodinami.

A jdeme na to (ještě než začnete s pitím, namažte si konečník vazelínou nebo bambuckým máslem, ať vás sůl pak neštípe) Vypijte 250 ml (sklenici) vlažné vody se solí a ihned po vypití sklenice udělejte sérii cviků, které jsou popsány v následujícím článku i s fotografiemi. Tato série má pevné pořadí, cviky provádějte 8x na levou a pravou stranu. Po provedení cviků byste měli mít pocit, že se voda "posunula" a nezůstala v žaludku, pokud máte pocit plného žaludku, zkuste si provést cviky ještě jednou. To celé zopakujte asi 6x. Po vypití 6 sklenic (možná dříve) a provedení cviků už byste měli mít pocit, že už to jde. První vyloučení stolice se nazývá uvolnění sifónu. Pokud sifón drží, pokračujte v pití a cvičení a hlídejte si, zda opravdu voda odchází ze žaludku. Pokud se sifon uvolnil, pokračujte v pití a cvičení dále. Možná, že už cviky ani všechny nestihnete. Šanku bude ukončovat, až z vás poteče jen čistá voda. Pokud už jste unaveni, můžete proces ukončit dříve, nic se neděje, hlavně poslouchejte tělo a nepřeceňujte se.

Už to stačí: Necháme buď proces doběhnou samovolně, už nic nepijeme nebo jako poslední si dáme heřmánkový čaj, který ale projde také zrychleně. Můžeme také proces zastavit propláchnutím žaludku (vamana dhauti). Vypijeme 1 litr vlažné neosolené vody, trošku vodu v žaludku promícháme několika výskoky, polochtáme se prsty v krku a vodu vyzvrátíme. Tím se proces také ukončí.

Důležité je během šanky ani po ní si nelehat, ale normálně fungovat, jen s mírným snížením aktivity. Neměli byste pociťovat chlad, udržujte se v teple, nekoupejte se v chladné vodě.

Co a jak bezprostředně po šance: Jídlo musí následovat maximálně do hodiny po ukončení šanky, střeva nesmějí zůstat prázdná.  Prvním jídlem je rozvařená BÍLÁ rýže se 40 g másla  (ghí je nejlepší - Ghí=přepuštěné máslo, ze kterého se sbírá pěna) bez soli a koření.

Od druhého jídla můžeme jíst vařenou zeleninu a těstoviny, k pití voda nebo zklidňující čaj. 24 hodin po šance stále nejezte mléko a mléčné výrobky - jogurty, sýry tvaroh, zmrzlinu, kyselá jídla, syrové ovoce a zeleninu. 48 hodin nejezte maso, smažená jídla, alkohol, ořechy, semínka, pálivá jídla.

Vaše střeva jsou po šance čistá jako střeva miminka, záleží na vás, za jak dlouho si je zase zanesete. První stolice se objeví asi za 48 hodin a bude výrazně světlejší.

Šanku Prakšalánu můžete provádět 2x-4x do roka, vždy při změně ročního období.

Kontraindikace: tato technika se nedoporučuje pri žaludečních vředech, akutním zánětu slepého střeva, rakovině zažívacího traktu, těhotenství, velkých žlučových nebo ledvinových kamenech, diabetu léčeném inzulínem nebo léky, při počínajícím nachlazením. Trpíte-li jakýmkoliv onemocněním zažívacího traktu, poraďte se před použitím metody s lékařem.

 Zdroj: vlastní praxe, Abeceda jógy M.Mihulová-M.Svoboda

Cviky šanka prakšalana

1. cvik: Postavte se s chodily na šířku pánve,vzpažte ruce a dlaně otočte vzhůru. Provádějte úklony - nejprve vlevo, potom vpravo -  na každou stranu 8x

2. cvik: stejný postoj, jen tentokrát provádíme rotaci trupu s pažemi v úrovni ramen, nejprve vpravo (i pohled směřuje vpravo), vracíme se na střed a rotujeme vlevo, také 8x na každou stranu

3. cvik: Vzpor na špičkách (něco jako kobra na špičkách). Chodila opět na šířku pánve a podíváme se na paty střídavě na pravou a levou stranu. Provedeme 8x na každou stranu. Ucítíme masáž břicha a možná slabé škrundání, jak voda protéká dál.

4. cvik: Široký dřep a sklápíme střídavě pravé a levé koleno, zároveň koleno, které zůstává nahoře, zatlačí mírně do břicha. Opět provedeme 8x na každou stranu.

Trátak

    Trátak je očistnou a koncentrační metodou, která přispívá k hluboké relaxaci , k uvolnění a zklidnění mysli. V průběhu provádění této metody dochází k očistě očí vyplavováním nečistot ze slzných kanálků (slzy si neotírejte, nechte je volně kanout a po ukončení trátaku si opláchněte obličej studenou vodou), může mít léčebný efekt při léčbě krátko-, vetcho-, tupo - zrakosti, zmírňuje napětí a zlepšuje schopnost soustředění. Tuto techniku mohou provádět i děti. Zdravotní uozornění - tato technika není vhodná pro osoby s psychickými poruchami a nervově labilní osoby. Kromě svíčky lze využít na koncetraci jakýkoliv jiný předmět. Jednou z nejstarších technik - naságra drišti - pozorování špičky nosu.

Vnější trátak je upírání pozornosti na vnější předmět (svíčku), vnitřní trátak pozorujeme obraz, který se vytvoří po zavření očí, před očima v oblasti mezi obočím (oblast "třetího oka"). Z hlediska jógy je to místo 6. čakry ádžňy. Nachází se v průniku mezi míchou a mozkem uprostřed lebky , kde se kříží kladná a záporná polarita dvou nejdůleitějších nervově-energetických proudů  ida a pingala nádí.

Provádění techniky

Pro tuto techniku budete potřebovat zapálenou nearomatickou svíčku (nebo jiný malý předmět, na který se chcete koncentrovat), kterou umístíte před sebe do vzdálenosti ( dle různých pramenů) 50-100 cm.

Posaďte se pohodlného zkříženého sedu, podložte si pánev pokud potřebujete, abyste vydrželi sedět vzpřímeně a uvolněně. Zavřete oči a chvilku se soustřeďte na dech. Až bude vaše mysl soustředěná a zklidněná, otevřete oči a bez mrkání pozorujte plamen svíčky, soustřeďte se na zářící bod uprostřed plamene. Ve chvíli, kdy začnou oči slzet nebo budete potřebovat mrknout, oči zavřete a pozorujte obraz, který se objeví za víčky. Ať se objeví cokoli (třeba také nic) jen to pozorujte, jako pozorovatel, jako byste byli svědky toho,co se právě odehrává. Nerozvíjejte žádnou myšlenku, žádnou emoci, žádný příběh. Až se obraz začne ztrácet, znovu otevřete oči ......

Zpočátku můžete postupovat v krátkém časovém intervalu (20 vteřin plamen, 40 vteřin obraz), postupně interval prodlužujeme, jak je nám příjemné. Stačí 2-3 opakování po dobu maximálně 15 minut.

Vnitřní obraz může postupně směřovat do středu čela, do prostoru mezi obočím nebo se ztrácet do stran, může ztrácet rysy,měnit barvu.

Koncentrace nehybnosti v pohledu do jednoho bodu může vést ke zvědomňování obsahu podvědomé mysli,  máte zbystřené smysly, tělo mysl i krev jsou pročištěny.

Zdroje: Vlastní praxe, Gitánanda,G.: Jóga krok za krokem, Simon,D.,Makovsky, I.: očistné jogínské techniky

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek