Jarní NW tréninky

Nordic Walking

Ráda chodím, nerada běhám. Chodit můžete kdekoliv, bez přípravy, bez speciálního vybavení, při chůzi šetříte klouby, šlachy…, ale pokud nějak výrazně nemáváte rukama, je horní část vašeho těla bez aktivního pohybu. To mi vadilo, ta nerovnováha a tak jsem objevila Nordic Walking - dynamickou chůzi s holemi.

Dynamická chůze - rychlá chůze, svižná chůze, ale dynamika může být pro každého jiná. To co je pro někoho běžná chůze, může druhého pořádně zadýchat. Proto je tato chůze vhodná jak pro aktivní, sportovní nadšence, i pro ty, co potřebují jen trochu rozhýbat, pro mladé, ale i pro seniory.

Správná technika - při používání holí na NW je správná technika chůze a její zvládnutí velmi důležitá. Jen tak dosáhneme těch blahodárných účinků. Díky správné technice se Vaše chůze stane vzpřímenější, rychlejší, uvolněnější, se správným pohybovým stereotypem. Správný pohyb s holemi nám umožní aktivně používat horní polovinu těla a díky odrazu z hole posílíme velké svalové skupiny a svalový korzet pro zdravé držení těla.

Hole - hole pro Nordic Walking - se liší od trekových holí. Mají místo poutka malou rukavičku, ta je proto, abychom mohli, při pohybu ruky dozadu, uvolnit dlaň a uvolnit paži za tělo. Správné hole na NW mají hrot, do měkkého terénu a botičku na beton, asfalt nebo kostky.

Img_54c20d228eba-1Img_494c2a92e9af-1

Propojení NW a jógy - Nordicjóga
Uvolnění těla před, v průběhu nebo po chůzi můžeme prohloubit protahovacími a posilovacími cviky s holemi. Dají se využít i jógové ásany. Dech, který je jedním z pilířů jógové cesty, je důležitý v NW. Plný jógový dech uvolní tělo a dovolí mu plně využít jeho svalovou kapacitu.
Právě vědomé používání správné techniky, zapojení mysli (myslím na to, co dělám právě teď), překonání lenosti, přizpůsobení chůze momentálnímu tělesnému rozpoložení, to jsou věci, které NW spojuje s jógou. Uvolnění těla a mysli. NW je vlastně jógou severu.
Pokud k tomu přidáte bonus- pohyb v přírodě, v lese, kde to voní, šumí, je to zelené, křupe to pod nohama, kde jsou zapojeny všechny smysly je chůze "po čtyřech" jedním ze základů naší celkové spokojenosti, který nám pomáhá zvládat každodenní povinnosti a stres.

                                                                   Img_e2072d735c5a-1

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek