Co je to jóga?
v knihách nebo na internetu můžete najít bezpočet definicí jógy, bezpočet názorů a vysvětlení od citací indických mistrů jógy, po "západní" definice. Dnes si vygůglujete všechno. Shrnutí - jóga je Cesta, která nás postupně vede po osmi stupních ke svému vrcholu. Na prvních dvou stupních se seznámíme se sklony lidské povahy, které je třeba vyloučit (jama) nebo naopak, které je třeba prohloubit (nijama), další stupeň nás připravuje tělesným (ásana) a další dechovým cvičením (pranajama). Naučíme se odpoutat se od smyslových vjemů (pratjahara) a další dva stupně koncetrace (dhárana) a meditace (dhjána) nás připraví na samádhi - samovolný stav čistého vědomí, kterého se dosahuje po zvládnutí předchozích stupňů. Celkem hodně práce na jeden život, zvláště, když tuto Cestu objevíte někdy v polovině svého aktivního života a brzy zjistíte, že Cesta snadno zavádí do slepých uliček nebo vás zavede zpět právě ve chvíli, kdy si myslíte, že vám to krásně šlape. Pak vám zbývá pokorně si připomenou sebekázeň (tapas) případně potlačit rozbujelou touhu po hodnotách (astéju) nebo připoutanost, lpění (aparigrahu). Teď napíši klišé " Cesta je cíl", ale pro jógu to platí stoprocentně. Každý krůček na Cestě vede ke zdokonalení sebe samého. Cesta je spravedlivá. Můžete cvičit ásany naprosto dokonale, ale pokud tam bude chybět mentální cesta, dostanete se někam na uzavřené náměstí a budete muset začít hledat jiný směr.
Pro mě je jóga protipólem uspěchaného světa, nabitého informacemi, učí mě znát mé vlastní tělo a mysl a pracovat s nimi. V dnešní době můžeme poznávat celý svět a známe vlastní tělo, známe vlastní mysl? Umíme analyzovat signály mezinároní politické situace, ale rozumíme signálům, které vysílá naše tělo? Jsme schopni kritizovat a rozebírat myšlenky druhých a bojíme zůstat s vlastními myšlenkami. Chceme být neustále ve společnosti druhých, aby nám nic neuteklo a ani za nic nechceme zůstat sami se sebou.
Jóga mě naučila mít ráda sama sebe s všemi krásami a vadami na těle i na duši, jako pozorovatel je prohlížet a jako řemeslník tu něco vybrousit a tu upilovat.
Při samotném cvičení jsem se naučila vnímat signály těla, které mě bezpečně vedou v jednotlivých ásanách.
Přijďte si zacvičit pár ásan, uvidíte, jak krásně se dokáže několik stupňů Cesty promítnou do jediné cvičební hodiny. Přijďe to zkusit a až si to vyzkoušíte, pak teprve můžete říci, zda je Cesta pro vás nebo ne. Pak budete mít na výběr. Nikdy neříkejte nikdy.
Šťastnou Cestu přeje Irena Mrázková